Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kostkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

30 rocznica śmierci Stanisława Galasa -patrona szkoły

Drukuj PDF

 „Istnieją ludzie, których życie jest darem ofiarowanym nie im samym lecz nam – ludzkości.”
  A. Schweizer
S.Galas
14 stycznia 2017r. to dla całej społeczności Samorządowego Zespołu Szkół w Kostkowie szczególny dzień. Właśnie tego dnia mija  30. rocznica śmierci  patrona Samorządowego Gimnazjum w Kostkowie ks. Stanisława Galasa. Z tej okazji  13 stycznia dyrektor, grono pedagogiczne oraz uczniowie przygotowali  „Wieczornicę”,  na którą zaprosili rodzinę ks. Stanisława Galasa, przedstawicieli władz lokalnych, księży, siostry zakonne, darczyńców, emerytowanych pracowników szkoły, a także całą lokalną społeczność.    
                                                                                                                                                                                                                      
Przybyłych na uroczystość gości przywitał dyrektor szkoły pan Jacek Bagnecki,   który  po krótkim wystąpieniu  o zabranie głosu poprosił sekretarza gminy pana Mikołaja Orła  i proboszcza parafii Kostkowo ks. Roberta Mayera. Wspomnieniami o ks. Stanisławie Galasie, które nie raz wywołały lekki uśmiech  na twarzach słuchających,  podzielił się ks. kanonik Antoni Duszyk. „Wieczornicę” rozpoczęła pięknymi słowami wicedyrektor pani Mirosława Tempska: „Różne ślady istnienia pozostawiają ludzie na  Ziemi: niezwykłą poezję, wspaniałe dzieła sztuki, cudowną muzykę, potężne pałace, monumentalne budowle, prężnie działające firmy, korporacje, technologie (…), ale niezmiennie pozostaje najcenniejsza pamięć o tych, dla których najważniejszy jest drugi człowiek,najważniejsze jest miłosierdzie, bezinteresowność, niesienie pomocy każdemu człowiekowi, nie temu, którego tylko lubię – każdemu. I do takich właśnie należał ks. Stanisław Galas”. Oby te słowa pozostały w pamięci wielu na zawsze.
 
    Całą uroczystość uświetnił montaż  słowno – muzyczny przygotowany przez panią Elżbietę Dulko. Było to niezwykłych 30 wzruszających  i refleksyjnych minut, podczas których w niejednym oku zakręciła się łza albo powoli spłynęła po policzku. Pół godziny, podczas której  uczniowie nie tylko przywołali w pamięci słuchających  postać wielkiego człowieka - ks. Stanisława Galasa, ale również zmusili ich do refleksji, do zadania sobie podstawowych  pytań:  jakim jestem człowiekiem?, jakie wspomnienia po sobie pozostawię?... 
 
W tej zadumie i refleksji trwaliśmy do sobotniego wieczoru 14 stycznia. Bowiem tego dnia o godzinie 18.00 odprawiona została msza święta w intencji ks. Stanisława Galasa, po której wierni udali się na cmentarz, gdzie przy grobie odmówili dziesiątkę różańca i wysłuchali podziękowań pana Michała Galasa skierowanych do parafian za opiekę nad grobem i pamięć o księdzu Stanisławie.
 
Podobnie jak 13 stycznia w uroczystości tej brało udział wielu ludzi, dla których ks. Stanisław Galas był, jest i będzie autorytetem, nauczycielem, drogowskazem ...