Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kostkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

„Wyprawa- poprawa” kostkowskich uczniów.

Drukuj PDF

Z propozycji Fundacji Nasza Ziemia szkoły korzystają od lat. Również Zespół Szkół w Kostkowie włącza się w akcje prowadzone pod patronatem tej fundacji.  Co roku więc, uzbrojeni w worki, rękawice i dobre chęci, wyruszaliśmy, by Sprzątać Świat. Zawężony do terenu własnych miejscowości, ale jednak kawałek świata...

 Już w zeszłym roku Fundacja Nasza Ziemia proponowała inne aktywności, podczas których również możemy udowodnić naszą dbałość o Ziemię i zwiększyć świadomość ekologiczną. Nam bardzo spodobało się hasło tegorocznej akcji: „Wyprawa- poprawa” i postanowiliśmy się „wyprawić” do PSZOK w Gniewinie.
 Uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej w Kostkowie najpierw długo zastanawiali się, co ten skrót oznacza, by w końcu zdać sobie sprawę  z tego, że korzystanie z tego miejsca to ich codzienność. Bo przecież tam, do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych trafiają wyjątkowe odpady z naszych domów: wielkogabarytowe, niebezpieczne, plastikowe...
Mogli się o tym przekonać na własne oczy podczas tej małej „wyprawy- poprawy”, na którą wyruszyli wraz z opiekunami w trzech grupach  w piątek 18 września.
Po obiektach PSZOK oprowadzał grupy i informował o pracy punktu pan Dariusz Rohde, pracownik Gniewińskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Zaproponował też zwiedzanie Oczyszczalni Ścieków wraz z jej sterownią i poletkami trzcinowymi.
 Po powrocie do szkoły uczniowie wymieniali się spostrzeżeniami na temat oglądanych obiektów i byli zgodni, co do tego, że praca oczyszczalni jest ciekawsza niż PSZOK. Doszli też do wniosku, że oba miejsca są bardzo ważne dla czystości i dbałości o nasze środowisko. Korzystanie z ich pracy to konieczność współczesnych, nowoczesnych społeczeństw, produkujących tony śmieci i hektolitry ścieków.


 Organizatorki „Wyprawy- poprawy”
Arleta Rohde, Zofia Gacek