Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kostkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Godzina Ziemi 2013

Drukuj PDF

   Godzina dla Ziemi jest akcją odbywającą się w każdą ostatnią sobotę marca od roku 2007. Zapoczątkowano ją w Sydney i wówczas uczestniczyło w niej 2,2 mln ludzi. Organizacja WWF (World Wide Fund for Nature), będąca pomysłodawcą akcji, podaje, iż w roku 2010 włączyło się już 128 państw świata, w tym Polska. Kostkowska szkoła przyłączyła się w zeszłym roku.

  Akcja ma na celu  nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę, między 20.30 a 21.30, świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Ma skłonić do refleksji nad zmianami klimatu i ich wpływie na  życie organizmów na Ziemi (także ludzi!), a nie rzeczywiście zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to akcja symboliczna dla ludzi dobrej woli. Dajemy w ten sposób informację, że nie są nam obojętne zmiany w środowisku przyrodniczym. Szczególnie te spowodowane działalnością człowieka.


 W tym roku wyjątkowo Godzina dla Ziemi odbyła się 23 marca.
Dla uczniów kostkowskiej szkoły piątek poprzedzający akcję jest dniem happeningu, podczas którego wszyscy zakładamy żółte ubrania i kotyliony w kształcie żarówki.       W ten sposób symbolicznie „rozświetlamy” Ziemię bez użycia urządzeń elektrycznych. W ramach konkursu międzyklasowego uczniowie przygotowali plakaty zapraszające do udziału w akcji. Najbardziej podobała się praca klasy 3A gimnazjum, której wychowawczynią jest pani Monika Nowak. Plakat został przygotowany przez uczennice: Klaudię Pułkownik, Wiktorię Zalewską i Weronikę Klebbę. Drugie miejsce zajęła klasa 4A szkoły podstawowej, dla której pracę przygotowały: Aleksandra Dominik, Karolina Matyszewska i Joanna Kołodzik. Wychowawczynią jest pani Marlena Gacek.  
Nagrody dla uczniów zostały wręczone podczas apelu, poświęconemu Godzinie dla Ziemi, a ufundowane przez Lokalną Grupę Rybacką Pradolina Łeby, której bardzo dziękujemy.


W trakcie apelu uczennice klasy 1B gimnazjum: Monika Neubert i Honorata Styn przedstawiły prezentację, przygotowaną pod opieką pani Marii Dominik, na temat organizacji WWF i jej działań, zmierzających do ochrony różnych gatunków.  
 Bo przecież, powtarzając za  World Wide Fund for Nature: „Jeden gatunek może uratować tysiące gatunków...”.

Koordynator szkolnej akcji Arleta Rohde