Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kostkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wizyta w Rumuni- Erasmus+

Drukuj PDF
erasmus+
W dniach 20-26.10.2019 r. uczestniczyliśmy w wymianie uczniów w ramach projektu Dialogic revolution realizowanego przez naszą szkołę z programu Erasmus +. Wizyta w Rumunii była dla naszej jedenastki - uczniów klas VII i VIII ZS-P w Kostkowie - pierwszym spotkaniem z tym krajem.

Pobyt w Valenii de Munte rozpoczęliśmy od wizyty w szkole partnerskiej. Rumuńscy koledzy powitali nas chlebem i solą oraz polską piosenką Szła dzieweczka. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie oparte na miejscowych legendach. Zajęcia w grupach pozwoliły nam lepiej poznać uczniów z Rumunii, Hiszpanii oraz ze Świeradowa-Zdroju. 

Podczas wycieczek poznaliśmy najpiękniejsze miejsca w regonie. Najbardziej urzekły nas Stare Miasto w Braszowie, pałac Peles - letnia rezydencja Karola I oraz zamek Bran - nazywany (niesłusznie) zamkiem Drakuli. Odwiedziliśmy też Bukareszt. W stolicy Rumunii zwiedziliśmy parlament, urocze muzeum wsi oraz centrum miasta wyróżniające się wspaniałą architekturą. 
 

Nie mniej ciekawe były warsztaty kulinarne, podczas których przygotowywaliśmy specjały rumuńskiej kuchni. Jednak największych emocji dostarczył mecz piłki nożnej. Uczniowie z Kostkowa i Świeradowa-Zdroju zmierzyli się ze swoimi starszymi kolegami z Rumunii. Spotkanie zakończyło się remisem 4:4.

Pożegnanie z naszymi rumuńskimi gospodarzami nie było łatwe. Poleciało mnóstwo łez. Rumunia pozostanie w naszych sercach na długo.