Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kostkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nasze wysiłki stają się zauważalne

Drukuj PDF
 
Szkolny Zespół Cień Jabłoni  biorący udział w Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjny Sad, którego organizatorem jest  Fundacja Banku Ochrony Środowiska najważniejsze, najtrudniejsze i nie cierpiące zwłoki prace ma poza sobą. We wspomnieniach została „akcja” budowania skrzynek Lęgowych dla ptaków i pierwszy dzień wiosny. Spotkanie z Panem Mariuszem Anioła, było interesujące. Prelegent w bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom naszej szkoły jak można uprawiać jabłonie starych odmian.
Tradycyjny sad 
 
 
    
Do historii należy też karczowanie samosiewów, plantowanie terenu, nawożenie, orka i inne zabiegi agrotechniczne oraz kopanie dołków pod jabłonie i ich sadzenie. Wśród 11 jabłonek znalazły się następujące odmiany: Papierówka, Królowa Renet, Antonówka Zwykła (2 szt.) i 1,5 Funtowa, Grafsztynek, Beforest, Kantówka Gdańska, Landsberdzka, Książe Albrecht, Cesarz Wilhelm. Częściowo zasadziliśmy rośliny żywopłotowe: Dereń biały, Ligustr,  Forsycję, Lilaki, Rokitnik, Czeremchę. Swoje miejsce znalazła nawet Skimmia. Pozostałe rośliny (ze względu na prace związane z infrastrukturą kanalizacyjną) będziemy sadzić  późnym latem lub wczesną jesienią. Posialiśmy mieszankę łubinu i gorczycy oraz częściowo trawę. Założyliśmy plastikowe osłonki na posadzone jabłonie.  Oznakowaliśmy poszczególne odmiany jabłoni tabliczkami znamionowymi. Przygotowaliśmy paliki na których zawiesimy taśmę, aby podczas FESTYNU RODZINNEGO dodatkowo zabezpieczyć nasze jabłonie i żywopłot przed przypadkowym uszkodzeniem.
Tradycyjny Sad 
 
Już widzimy efekty naszej pracy: skrzynki lęgowe zostały zauważone szybciej przez nasze koleżanki i kolegów niż przez ptaki, widzimy jak  pięknie rozwijają się pąki w przyszłe konary, kiełkuje posiana trawa, rozpoznać już można siewki gorczycy, tylko łubin „śpi”. A my cieszymy się, że tata Maćka przygotuje nam stałą konstrukcję dla przygotowanych już przez nasz zespół domków dla owadów. Pracy mamy jeszcze mnóstwo. Ciągle czekamy i liczymy na pomoc Kochanych Rodziców, Dziadków, innych życzliwych Osób i Instytucji oraz Starszych Kolegów. BARDZO DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE I ZAANGAŻOWANIE, dzięki którym możemy już obserwować i cieszyć się efektami naszych wspólnych wysiłków. Zapraszamy wszystkich do przeżywania z nami naszej radości podczas festynu. Przygotowujemy prezentację, w której przedstawimy efekty naszych działań i cele: po co to robimy, dlaczego i dla kogo oraz ulotki, w których zamieścimy informację o  naszych osiągnięciach i działaniach.
>>>>WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ GALERII>>>> (na kilku stronach na dole przejście do następnych)