Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kostkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Projekt Erasmus+ "School Companies"

Drukuj PDF
Samorządowe Gimnazjum w Kostkowie, wraz z partnerami z Rumunii, Austrii i Niemiec, przystąpiło do realizacji dwuletniego międzynarodowego projektu „SCHOOL COMPANIES”.
 
We wrześniu 2016 r. Samorządowe Gimnazjum im. Ks. Stanisława Galasa w Kostkowie rozpoczęło realizację dwuletniego projektu współpracy międzynarodowej pod tytułem „School companies". Jego partnerami są: Colegiul Agricol si de Industrie Alimentara Vasile Adamachi  z Iasi w Rumunii, Berufliche Schule ze Stralsund w Niemczech i HTBLA z Wolfsberg w Austrii.
- Celem projektu jest rozwijanie przedsiębiorczości wśród uczniów - wyjaśnia nauczycielka Joanna Kowalewska, jedna z opiekunek uczniów uczestniczących w projekcie. - W jego ramach uczniowie założą spółdzielnię uczniowską, będą produkować elementy kaszubskiego rękodzieła, np. serwetki, garnki itp. Poznają także lokalnych przedsiębiorców, z którymi nawiązana zostanie współpraca. Będą porównywać warunki do rozwoju przedsiębiorczości w różnych krajach europejskich. Udział w projekcie będzie niewątpliwie okazją do promocji gminy i regionu w Europie poprzez rękodzieło, rzemiosło i potrawy. Uczniowie będą mieli również okazję wykorzystać i wzbogacić swoją umiejętność posługiwania się językami obcymi w praktyce.
Projekt, który w ramach programu Erasmus +,  jest w całości finansowany z funduszy europejskich, jest kontynuacją rozwoju przedsiębiorczości w szkole w Kostkowie, której uczniowie  pod opieką nauczycielki Karoliny Pyczka w 2013 r. zdobyli tytuł laureata konkursu na najlepszą Ekonomiczną Gazetkę Szkolną, a w 2015 r. wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Teczkę Spółdzielni Uczniowskiej. Oba konkursy były organizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Na Własne Konto" przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
W programie uczestniczyć będą uczniowie klas 1 i 2 Gimnazjum pod opieką nauczycielek: Joanny Kowalewskiej, Ewy Piotrowskiej, Arlety Rohde i Aleksandry Potrykus - Boyke.