Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kostkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kwiecień to Miesiąc Pamięci Narodowej.

Drukuj PDF

Na ten czas zaplanowoano szereg wydarzeń, związanych przede wszystkim z Marszem Śmierci, a koordynowanych przez nauczycieli szkół w Kostkowie (p. Maria Dominik i p. Ewa Piotrowska) oraz w Gniewinie (p. Łukasz Krefta) we współpracy z p. Waldemarem Szczypiorem – dyrektorem CKSTiB. 

  Pierwszym akcentem obchodów było spotkanie uczniów klas VI z terenu naszej gminy z p. Janiną Keller i p. Stefanem Lewandowskim – uczestnikami Marszu Śmierci – oraz p. Elżbietą Grot z Muzeum Sttuthof, które odbyło się 7.04.2016 r. w sali kinowej w Gniewinie

 Na początku spotkania nastapiło rozstrzygnięcie okolicznościowych konkursów. W naszej szkole zorganizowała je p. Monika Lademann, a dotyczyły one najlepszych form graficznych plakatu i zaproszenia na uroczystości upamiętniające ofiary Marszu Śmierci. W kategorii plakat wygrała Marta Mallek z kl. VI B, a w kategorii zaproszenie Karolina Thiel z kl. VI A.
 
 Druga część spotkania należała do gości. Pani Elżbieta Grot wygłosiła wykład na temat Marszu Śmierci. Później głos zabrali jego uczestnicy, świadkowie historii. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała wruszających relacji p. Janiny Keller i p. Stefana Lewandowskiego. Następnie goście udali się na cmentarz w Rybnie.

Rybno

 Uczniowie naszej szkoły przez cały kwiecień mogli podziwiać makietę, obrazujacą trasę Marszu Śmierci na terenie naszej gminy, przygotowaną przez p. Marię Dominik. Wnieśli do niej również swój wkład – z zaangażowaniem wycinali niezapominajki symbolizujące ofiary Marszu Śmierci.

Rybno

 Wydarzeniem podsumowującym Miesiąc Pamięci Narodowej były uroczystości na cmentarzu w Rybnie, z udziałem władz gminy i powiatu, mieszkańców (w tym uczniów ze szkół w Kostkowie i Gniewinie - kl. VI, I-III gimnazjum) oraz wojska (Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej im. Kazimierza Pruszkowskiego w Wejherowie), które miały miejsce 22. 04 2016 r. Aby odbyły sie one w godnej oprawie, dzień wcześniej uczniowie kl. IV z nauczycielami (Izabela Gondek, Joanna Kowalewska i Ewa Piotrowska) - pod czujnym okiem p. Andrzeja Miedziaka, kustosza Nekropolii - uprzątnęli teren cmentarza. Ponadto uczniowie obu szkół zorganizowali zbiórkę zniczy, by móc choć w tak skromny sposób uczcić ofiary Marszu Śmierci.

Rybno

 Podczas uroczystości w Rybnie uczniowie kl. VI A (Karolina Thiel) i kl. I B gimnazjum (Agata Czerwicka, Kamil Karczewski, Wiktoria Paczoske, Julia Petrow) zaprezentowali przejmujący program artystyczny, nawiązujący do Apelu Poległych, autorstwa p. Marii Dominik. Na koniec uczniowie złożyli na grobach zapalone znicze, jako wyraz swej pamięci i szacunku dla ofiar Marszu Śmierci.

Rybno

 Przed powrotem do szkoły uczniowie mogli jeszcze posilić sie grochówką przygotowaną przez Militarnych Gniewino.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ GALERII>>>