Samorządowy Zespół Szkół w Kostkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

30. 11. 2012 r. Andrzejki

Drukuj PDF

1bDawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć o swoim losie. Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie…


Dlatego też, aby tradycji stało się zadość uczniowie klasy I b świętowali klasowe Andrzejki. Dzień zaczęliśmy od rozmowy na temat tradycji wróżenia sobie w wigilię św. Andrzeja.
1b

Pierwszą wróżbą był spacer butów. Dzieci ustawiły swoje buty, zdjęte koniecznie z lewej nogi, w szeregu w kierunku drzwi. Czyj but przekroczył próg? To już nasza tajemnica.
1b

Uczniowie dowiedzieli się również kim będą w przyszłości, kto będzie miał szczególne szczęście w przyszłym roku oraz jak będzie miał na imię ich najlepszy przyjaciel. Najważniejsze jednak jest to, że wróżby andrzejkowe to dobra zabawa i należy traktować je z przymrużeniem oka ;-).

1b

Lekcja urozmaicona była tańcami i słodkim poczęstunkiem, który dzieci samodzielnie przygotowały. Dzień był pełen wrażeń i emocji.